Sunday 21 September 2014

Peter Paul Rubens

Wybaczcie nieco przydługi wstęp, ale jednak czasami człowiek musi, zwłaszcza, jeśli wydarzy się coś nietypowego. Otóż zostałam współautorką szkolnej gazetki i opiekunką Kącika Artystycznego. Jednym z dosyć istotnych filarów wspomnianego działu będą anegdoty o malarzach. Z racji faktu, że wolałabym uniknąć niepotrzebnego "spoilerowania" osobom, które teoretycznie mogą tu zaglądać, anegdoty będą pojawiały się tutaj dopiero po wydaniu każdego kolejnego numeru, najprawdopodobniej w postaci zbiorowego postu.

http://www.backtoclassics.com/images/pics/peterpaulrubens/peterpaulrubens_rubens_his_wife_helena_fourment_and_their_son_peter_paul.jpg 
"Rubens z drugą żoną, Heleną Fourment, i synem"; 1639; The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

 Peter Paul Rubens był flamandzkim malarzem, jednym z najwybitniejszych twórców siedemnastego wieku. Jego dzieła charakteryzujące się bogactwem form, rozmachem, teatralnością i zmysłowością uważane są za kwintesencję baroku, zwłaszcza jego katolicko-dworskiej odmiany. Pozostawił po sobie około dwa tysiące obrazów, głównie o tematyce religijnej, mitologicznej i portretowej. Wykonywał zlecenia dla królów i książąt hiszpańskich, włoskich            i angielskich. Osiągnął sławę, wysoki status i bogactwo. 

Najważniejsze dzieła Petera Paula Rubensa to:

http://www.backtoclassics.com/gallery/peterpaulrubens/the_three_graces/
 Trzy Gracje; 1639; Museo del Prado, Madryt.


http://www.backtoclassics.com/gallery/peterpaulrubens/gardenoflove/
Ogród miłości, 1638, Museo del Prado, Madryt.


http://www.backtoclassics.com/gallery/peterpaulrubens/descent_from_the_cross1/
Zdjęcie z krzyża; 1612-1614; Katedra Najświętszej Panny Marii, Antwerpia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rubens_peace-war.jpg
Samson i Delila; 1609; National Gallery, Londyn.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rubens_peace-war.jpg
Wojna i pokój lub Minerwa chroniąca Pax przed Marsem; 1629-1630; National Gallery, Londyn.

 Toaleta Wenus; 1615; Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt.


Ponadto za jedne z najsłynniejszych obrazów uznaje się "Rzeź niewiniątek" oraz "Portret Heleny Fourment w futrze". Ogromną rolę odgrywa również "Apoteoza życia i rządów Marii Medycejskiej"  - seria dwudziestu czterech obrazów, przedstawiających życie wspomnianej władczyni.

__________________________________________________________________________

Osobiście bardzo Rubensa szanuję, choć naprawdę ciężko jest mi w pełni podziwiać jego prace.     I nie chodzi tu wcale o "rubensowskie kształty" modelek, a raczej wszędobylską nagość. To ona mi tak bardzo przeszkadza. Akurat należę do tych dziwaków, którzy uważają, że Człowiek Ubrany wygląda lepiej i ładniej niż Człowiek Goły, i dostają wręcz ślinotoku, widząc detale sukienek na obrazach Franza Winterhaltera. Niemniej jednak muszę Rubensowi przyznać, że ma świetny styl. Postacie przez niego malowane wyglądają na bardzo rzeczywiste. Kolory są świetnie dobierane. Całość wypada zdecydowanie bardziej ludzko, przyjaźnie, ładnie niż większość prac Vermeera.

__________________________________________________________________________

Tylko, czy można w ogóle mówić o "obrazach Rubensa", skoro sam Rubens był tak rozchwytywanym artystycznie człowiekiem, że większość jego prac jest w gruncie rzeczy zasługą uczniów? On tak naprawdę tylko kreślił początkowy szkic, a później pracował nad detalami i ogólnie dokańczał dzieło. Wyjątków było stosunkowo niewiele. 

Kto wygrywa u Was artystyczne starcie - Rubens czy Vermeer?

Wypowiedzcie się, błagam Was. Czuję się, jakbym wygłaszała wykład przed powietrzem, nie, jak miało być, przed żywymi ludźmi. Frustracji nie zaliczam do przyjemnych odczuć...

No comments:

Post a Comment